Kursy językowe dla dojrzałych uczestników 45+, 50+, 60+

Kursy językowe dla dojrzałych uczestników 45+, 50+, 60+

Szkoły językowe w Wielkiej Brytanii, Francji oraz we Włoszech oferują specjalne kursy językowe dla osób dojrzałych. Podobne kursy w swojej ofercie posiadają szkoły językowe na Malcie. Oprócz standardowych lekcji językowych w grupie osób  z całego świata, w program kursu wchodzą także zajęcia pozalekcyjne, kulturalno – rekreacyjne oraz wycieczki. Kursy tego typu organizowane są w przeciągu całego roku, ale w określonych datach.

Pełnia nauki i życia na kursach za granicą

Kursy dla dojrzałych osób są dostępne w różnych miastach Anglii: Bournemouth, Brighton, hrabstwach North Yorkshire i East Sussex, a także we Włoszech: Salerno, Florencja, Rzym, Siena lub we Francji: Lyon, Nicea i na Malcie: Valetta. Zazwyczaj szkoły przyjmują kursantów, którzy posiadają przynajmniej podstawowy poziom znajomości języka (Elementary) i ukończyły określony wiek: 40+, 50+ lub 60+. Jeśli pojawiają się wątpliwości, co do poziomu znajomości języka, można go sprawdzić na podstawie testu otrzymanego ze szkoły. Niektóre szkoły nie oferują „typowych” kursów dla nieco starszych osób, ale akceptują kursantów w każdym wieku (wiek uczestników kursów w Heidelbergu to 17-80 lat). Są również szkoły, w których średnia wieku osób na kursach jest znacznie wyższa, np. w ośrodku w Torquay, liczba kursantów wygląda następująco:  56% stanowią osoby powyżej 30 roku życia, przedział wiekowy 45 -75 lat to 23 %, choć w kursach mogą brać udział osoby, które ukończyły 16 lat.

W cenę kursu językowego wliczone są także zajęcia pozalekcyjne, związane z integracją uczestników, poznaniem miejscowych zwyczajów i kultury. Szkoła w Brighton oferuje następujące atrakcje: zwiedzanie Royal Pavilion, miasteczka Lewes, Katedry w Chichester, pobliskich wiosek, wizytę w wiejskim pubie, a w sobotę całodniową wycieczkę do Londynu oraz rejs łódką po Tamizie. Z kolei placówka mieszcząca się w hrabstwie North York Shire, pomiędzy Londynem a Edynburgiem, proponuje: zwiedzanie miasta i zamku, wizyty w muzeach, testowanie wina, rejs po morzu, kręgle oraz spacery po pięknym wybrzeżu, z którego słynie ta część Anglii. Wszystkie szkoły mają do wyboru także inne zajęcia, lecz by móc z nich skorzystać, trzeba często uiść  dodatkową, niewielką opłatę.

Najlepszą i najmniej kosztowną opcją zakwaterowania są rodziny goszczące, które oferują wyżywienie: śniadanie, pół-wyżywienie (śniadanie, wieczorny posiłek) i pełne wyżywienie (śniadanie, pakowany lunch, wieczorny posiłek). Zamieszkanie u angielskiej rodziny sprzyja także poznaniu ich życia codziennego, obyczajów oraz pomaga w ćwiczeniu języka. Oczywiście dostępne są również hotele i rezydencje szkolne dla bardziej samodzielnych osób, lecz zazwyczaj to zakwaterowanie „self-catering”, czyli bez wyżywienia.

Kursy i lekcje kulturalne, zajęcia z gotowania i sztuki

Niejednokrotnie zamiast typowych kursów „45+” lub „50+”, dojrzałe osoby wybierają kursy z zajęciami dodatkowymi. Szkoła języka francuskiego w Lyonie oferuje kurs wraz z programem pozwalającym odkryć kuchnię i gastronomię Francji: tradycyjne przepisy lokalnej kuchni Lyonu, praktyczne warsztaty z demonstracjami i degustacją, wizyty i posiłki w restauracjach. Ta sama szkoła ma do zaproponowania kurs oraz lekcje kulturalne, poznanie historii i kultury miasta Lyon, uczestniczenie w miejskich wydarzeniach kulturalnych lub zwiedzanie zabytkowych atrakcji turystycznych.

We Włoszech powodzeniem również cieszą się zajęcia z nauki gotowania na kursie „Siena ze smakiem”. Inna grupa nie mniej popularnych kursów dotyczy historii włoskiej mody i projektowania oraz jubilerstwa. Każdy z kursantów, który pragnie realizować swoje pasje, a także poznawać nowe miejsca, osoby, języki, ma na to szanse, nawet w dojrzałym wieku. La dolce vita!

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *