Rok szkolny w Kanadzie. Kraj klonowego liścia może poszczycić się jednym z najlepszych systemów edukacyjnych na świecie.

Rok szkolny w Kanadzie. Kraj klonowego liścia może poszczycić się jednym z najlepszych systemów edukacyjnych na świecie.

System edukacyjny Kanady

Większość rodziców i młodych osób wybiera zagraniczną naukę w Kanadzie, ponieważ tamtejszy standard życia jest niebywale wysoki, a koszty nauki, zakwaterowania oraz codziennych wydatków są znacznie mniejsze w porównaniu do innych krajów.

System edukacyjny Kanady rozpoczyna się od przedszkola (5 lat) i trwa do szkoły średniej (Grade 12, czyli do 18 lat lub w przypadku prowincji Quebec – Grade 11 / 16 – 17 lat).

Pomoc w organizowaniu wyjazdu na naukę w Kanadzie oferuje duża organizacja zrzeszająca szkoły publiczne. Wszystkie szkoły należące do kanadyjskiego stowarzyszenia posiadają akredytację rządową, są dofinansowane przez państwo oraz pracują w nich wykwalifikowani nauczyciele.

Podział szkolnictwa ze względu na wiek uczniów:

Elementary: od przedszkola (5 lat) do Grade 5, 6, 7

Middle: Grade 5, 6, 7, 8

Junior High: Grade 7, 8, 9

Szkoły średnie w Kanadzie – najlepsze wyniki w standaryzowanych testach

Secondary albo High Schools: Grade 8, 9, 10 do 11 (Quebec) lub 12. Na tym poziomie program nauczania i wybrane przedmioty są bardziej dopasowane do preferencji, zainteresowań oraz przyszłych karier uczniów. Istnieje także możliwość zapisania się do programu IB (międzynarodowej matury) lub wybrania kursów Advanced Placement (AP).

Uczniowie, którzy ukończyli kanadyjskie szkoły publiczne, plasują się w światowej czołówce osób osiągających najlepsze wyniki w standaryzowanych testach.

Choć w większości prowincji Kanady system edukacyjny jest bardzo podobny, to każda z osobna wprowadza różnice w programach nauczania, tak by uwidocznić historię i kulturę danego obszaru.

Szkoły publiczne w Kanadzie akceptują uczniów od 1981 roku i dotychczas mogą poszczycić się dobrze rozwiniętym systemem doradztwa szkolnego oraz prowadzenia zajęć z ESL (English as a Second Language), a także ostrożnym doborem rodzin goszczących, które przyjmują uczniów. Większość szkół jest koedukacyjna i nie wprowadza edukacji w zakresie religii, choć kilka szkół opartych jest o system wartości religijnych.

Duży wybór programów edukacyjnych

Młodzi ludzie mają możliwość nauki w Kanadzie w szkołach publicznych, a także w boarding schools. Nauka w boarding schools jest dofinansowana przez rząd kanadyjski. Uczniowie mogą brać udział w program trwających krótki term (1, 2 3, 5 lub 7 miesięcy) lub semestr, w programach rocznych i 2-letnich. Cena rocznego programu w Kanadzie z zakwaterowaniem u rodziny goszczącej oraz wyżywieniem zaczyna się od 12 tys. CAD.

Organizacja, która oferuje wyjazdy do kanadyjskich szkół średnich umożliwia wybór placówki w jednej z następujących prowincji Kanady: Kolumbia Brytyjska, Alberta, Manitoba, Saskatchewan, Ontario, Quebec, Nowy Brunszwik, Nowa Szkocja oraz Nowa Fundlandia i Labrador.

Oferowane programy edukacyjne są wysokiej jakości, a wykwalifikowani nauczyciele pomagają odnaleźć się w nowym otoczeniu. Nauka wśród kanadyjskich uczniów to także możliwość zdobycia dyplomu szkoły średniej i perspektywy rozpoczęcia studiów na uniwersytetach w Kanadzie lub USA.

Wyjazd do szkoły w Kanadzie to niepowtarzalna okazja na poznanie tradycji i kultury tego kraju, życia codziennego jej mieszkańców, uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych, które oferuje każda ze szkół (sport, sztuka, taniec, teatr, muzyka) oraz nawiązania długotrwałych przyjaźni.

Kanada może wydać się również atrakcyjna dla przyszłych uczniów ze względu na wspaniałe krajobrazy i piękno natury, które widoczne jest w wielu regionach tego państwa Ameryki Północnej.

kanada2_400x400

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *