Boarding school znaczy jedno: świetną przyszłość

Boarding school znaczy jedno: świetną przyszłość

Od kilku lat obserwujemy renesans szkół z internatem. Według Boarding Education Alliance, odpowiadają one potrzebom „rodziny atomowej”: rodzice pracują i nie mają czasu dla dzieci, dlatego starają im się zapewnić najlepszą opiekę i  i udany start w dorosłość. Szkoła z internatem już dawno przestała kojarzyć się z ciemnymi murami, złym jedzeniem oraz surowymi matronami starającymi się ze wszystkich sił uprzykrzyć życie uczniom. Nie zmieniło się jedno – nadal w tego typu miejscach przebywa światowa elita. Tutaj w komfortowych wnętrzach dzieci arystokratów spotykają się z potomkami liderów światowego biznesu. Najlepsze europejskie szkoły z internatem oferują sale wyposażone hojniej niż niejeden uniwersytet, zaplecze sportowe z siłownią, basenem, kortami i boiskami do gry, akademiki dorównujące komfortem pokojom hotelowym oraz profesjonalną kadrę nauczycielską. W parze ze znakomitymi warunkami mieszkalnymi idą wyniki w nauce. Zagraniczne szkoły przygotowują do matury międzynarodowej (IB) lub do matury według  systemu brytyjskiego tzw. A-Level, zapewniają certyfikaty językowe m. in.  IELTS,  oraz przygotowanie do aplikacji na uczelnie wyższe w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Studiuj jak Harry Potter

Budynki campusu szkoły w Cambridge i Oxfordzie przypominają wyglądem Hogwart z książek o Harrym Potterze. Pokoje wspólne, wieloletnie tradycje, liczba uczniów, uniformy – to wszystko  również przypomina świat z książek autorstwa J.K. Rowling. Może uczniowie nie ćwiczą na lekcjach władania różdżką czy mieszania eliksirów, ale atmosfera na campusie na pewno jest magiczna. Mimo nowego oblicza, szkoły z internatem, zwane boarding schools, nie zrezygnowały ze swoich charakterystycznych cech – mundurków, dyscypliny, obowiązkowych zajęć na świeżym powietrzu, kółek zainteresowań, nauki dobrych manier. Jest w nich miejsce na wszystko, co zapamiętuje się z dzieciństwa: przedstawienia, budowanie domków na drzewach, muzykę, robienie filmów, hodowanie zwierząt i zainteresowanie przyrodą, politykę, majsterkowanie, pierwsze party, pierwsze sympatie.

Czas spędzony w szkole z internatem przynosi korzyści edukacyjne, zawodowe oraz osobiste. Tradycyjne zagraniczne uczelnie nie tylko gwarantują rzetelną wiedzę, świetny dyplom i maniery, ale i kontakty, które będą procentować w późniejszym życiu. Uczniowie w szkołach z internatem, szczególnie na Wyspach, pochodzą z różnych szerokości geograficznych oraz różnych kultur – na przykład szkoła w Buckswood ma uczniów z 35 krajów. Boarding schools dają młodzieży świetne wykształcenie i koneksje, dzięki którym robią kariery na całym świecie.

Kursant biorący udział w takim programie nie tylko intensywnie uczy się języka obcego w teorii, ale poznaję poprawną wymowę, wzbogaca słownictwo oraz. Ponadto, na zajęciach dodatkowych,  wycieczkach oraz w codziennym życiu, uczeń poznaje kulturę i obyczaje danego kraju. Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem nauki języka obcego jest przebywanie w jego naturalnym otoczeniu.

Szkoła życia

Nie ma lepszej szkoły życia niż wyjazd zagraniczny – przekonują specjaliści. Jednak, taki wyjazd aby się udał, musi zostać potraktowany na poważnie. Rozstanie z rodziną i przyjaciółmi na dłuższy okres nie jest łatwe, szczególnie jeśli jest się w wieku dojrzewania. – Mimo bliskiego nadzoru oraz panujących reguł, bardzo wiele zależy od samego ucznia – jakie dodatkowe zajęcia wybierze, co zrobi z wolnym czasem, z kim się zaprzyjaźni. Każdy uczeń musi nauczyć się odpowiedzialności, sumienności oraz samodzielności – mówi Halina Juszczyk z Language Abroad. Obawy rodziców powinny zostać rozwiane przez dobrze wyszkoloną kadrą nauczycielską, która jest obecna na campusie przez cały dzień, a nie tylko w czasie zajęć. Dodatkowym wsparciem jest bardzo rozbudowany system pomocy, czyli tzw. counsuling. Wyszkoleni psychologowie oraz pedagodzy są łatwo dostępni dla studentów by udzielić porady, pomóc w wybraniu zajęć, czy po prostu porozmawiać – gdy ktoś poczuje się przygnębiony. Przebywanie w szkole z internatem jest nauką samą w sobie – wiedza oraz doświadczenie wyniesione z mieszkanie w zagranicznym internacie będzie równie cenne jak wiedza zdobyta w szkolnych ławkach.

Wybór szkoły z internatem nie jest łatwą decyzją, szczególnie jeśli placówka znajduje się za granicą. Trzeba przyzwyczaić się do nowego otoczenia, nowych ludzi, języka oraz zwyczajów. Przebywanie z dala od rodziny i przyjaciół również może być trudnym doświadczeniem. Przy wszystkich poważnych sprawach nie można zapomnieć o najważniejszym – taki wyjazd ma być dla ucznia powodem do radości i niezapomnianą przygodą.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *